Habemus papam!obile – czyli czym jeździ papież

Habemus papam!
Papież Franciszek I, pochodzący z Argentyny, uchodzi za człowiek bardzo skromnego. Już w pierwszych godzinach swojego pontyfikatu pokazał, że nie potrzebuje podczas podróży specjalnych luksusów – do domu Św. Marty powrócił autokarem razem z kardynałami. Zatem nie chciał limuzyny?

Watykańska Flota

Papieska flota składa się z wielu pojazdów przeróżnych marek. Auta znajdują się na terenie Państwa Watykańskiego. Najwięcej jest pojazdów marki Mercedes, ale w kolekcji znajdziemy również Fiata, Seata czy Stara. Papieski Star 660, to zasługa Jana Pawła II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski chciał podróżować krajowym samochodem. Kabinę zaprojektował artysta – plastyk Zbigniew Gonciarz. Rama to konstrukcja ciężarówki wyposażona w skrzynię biegów marki Steyr i reduktor pozwalający na płynną jazdę z małymi prędkościami.
Jak wspomniałem o Janie Pawle II, wspomnę o Fiacie Campagnola. To najdłużej używany przez niego papa mobile. W tym samochodzie miał miejsce dramatyczny zamach na życie papieża w 1981 roku. Cztery lata później papież otrzymał opancerzoną limuzyną Mercedesa 500 SEL. Z Fiatem zamiennie używane były nowsze konstrukcje takiej jak Mercedes G 230 oraz Land Rover Defender.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/John_Paul_II_pontifical_audience_28-09-2004.jpg
Ostatnim pojazdem papieża polaka był specjalnie przygotowany Mercedes ML 430. Producent wyposażył go w kuloodporną szybę, klimatyzowaną kabinę papieską i wzmocniony silnik, który w razie potrzeby mógł rozpędzić pojazd do 170km/h.
Ciekawostką może być, że papież Jan Paweł II podczas wizyty w Modenie podróżował kabrioletem Ferrari, które prowadził  sam Piero Ferrari – syn założyciela marki.

Mocne limuzyny i ekologiczne „rezydentki”

W 2006 roku Benedykt XVI otrzymał od koncernu Volkswagena opancerzony samochód Pheaton z 12-cylindrowym silnikiem o mocy 450KM. Oprócz niego miał do dyspozycji Mercedesa klasy G z elektrycznie wysuwaną kuloodporną szybą, a po papieskiej rezydencji Castel Gandolfo podróżował elektrycznymi Renault, na bazie modelu Kango. Elektryczne papa mobile napędzane silnikami o mocy 60KM pozwalają rozpędzić pojazd do 130km/h. Zasięg takiego samochodu to około 160km.

Papieski autobus?

Większość pojazdów można oglądać w Watykańskich muzeach. Począwszy od papieża Piusa X, który otrzymał w prezencie limuzynę Italia 20/30, każdy pontyfikat, to kolejne niesamowite specjalne papieskie konstrukcje. Czy nowo wybrany papież przyczyni się do zasilenia watykańskiej floty? Na razie, według spekulacji, można wnioskować, że się nie zanosi.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Popemobil_Mai_2007.jpg

Jorge Mario Bergoglio uchodzi za człowieka bardzo skromnego. Jako kardynał korzystał z komunikacji miejskiej. W takim razie, może któraś z firm produkująca pojazdy dla komunikacji miejskiej zaoferuje sprezentowania papieżowi autobusu? – ale co na to Papież Franciszek I 🙂

Jedna myśl w temacie “Habemus papam!obile – czyli czym jeździ papież”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.